Diskusija dėl žemės pardavimo užsieniečiams referendumo

Spalio 30 dieną restorane „Avilys“ įvyko pirmasis Politika.lt renginys Kaune. Diskusijoje dėl žemės pardavimo užsieniečiams referendumo rengimo diskutavo buvęs Žemės ūkio ministras, o dabar Seimo narys ir Šešėlinės Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius, Kauno miesto Tarybos narys, atstovaujantis Liberalų sąjūdžiui Simonas Kairys ir Tautininkų sąjungos narys bei vienas iš referendumo organizatorių Algirdas Pilkauskas. Diskusiją vedė Kauno TS- LKD Jaunimo bendruomenės pirmininkė Aistė Gedvilienė. Prieš prasidedant diskusijai, buvo atliekama apklausa, kiek iš susirinkusiųjų palaiko idėją rengti referendumą. Už balsavo 14, prieš 24 ir 11 neturėjo savo nuomonės šiuo klausimu.

Diskusijos dalyviai @L. Pauparytės nuotrauka

Diskusijos dalyviai @L. Pauparytės nuotrauka

Ateinantys 2014 metai yra ypatingi tuo, kad baigiasi terminas, numatantis pereinamąjį laikotarpį dėl ūkio paskirties žemės pardavimo ES piliečiams. Praėjusioji vyriausybė sugebėjo pratęsti žemės pardavimo užsieniečiams ribojimą nuo 7 iki pagal ES sutartį galimo 10 metų laikotarpio. Tai padėjo apsaugoti Lietuvos ūkininkus, leidžiant jiems sustiprėti finansiškai ir modernizuoti savo ūkius, siekiant priartėti prie vakarietiškų standartų. Visgi dabartinė Vyriausybė nesiima jokių konkrečių žingsnių, ginant Lietuvos interesus Europos Sąjungoje. Šešėlinės Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius savo įžanginėje kalboje pabrėžė, kad žemės pardavimo užsieniečiams klausimas turėtų būti sprendžiamas derybomis su Europos Komisija. Šioje situacijoje Lietuvos Vyriausybė turėtų imtis ryžtingų veiksmų, siekiant susėsti prie bendro derybų stalo su EK ir Lietuvos ūkininkais. Referendumas nėra tinkama derybų forma, nes ji išreikštų galimai tiesmukišką poziciją. O juk Lietuva yra prisiėmus labai aiškius įsipareigojimus, stojant į ES. Tad kategoriškos nuomonės išsakymas sukeltų grėsmę Lietuvai negauti visą numatytą 2014 -2020 metų paramą iš ES. Tautininkų sąjungos narys Algirdas Pilkauskas laikėsi visiškai priešingos nuomonės. Jis teigė, kad referendumas padėtų išgryninti tautos valią ir apsisprendimą šiuo klausimu. Jo teigimu Lietuvai nevertėtų laikytis įsipareigojimų, kuriuos ji priėmė, stodama į ES. Liberalas Simonas Kairys paprieštaravo tokiai pozicijai, argumentuodamas, kad žemės pardavimas užsieniečiams, apeinant esamus įstatymus ir įsipareigojimus, vyksta jau dabar. Jo įsitikinimu leidimas pirkti žemę užsieniečiams padėtų nustatyti realią žemės kainą Lietuvoje. Kazys Starkevičius priminė, kad Lietuvos pavyzdžiu, derantis dėl įsipareigojimų

Diskusijos dalyviai @L. Pauparytės nuotrauka

Diskusijos dalyviai @L. Pauparytės nuotrauka

pratęsimo, pasekė ir kitos ES šalys. Dabar tokios valstybės kaip Latvija ar kitos vėliau į ES įstojusios šalys derybų būdu derasi dėl savo žemės klausimo. „Manau, kad Lietuvai pradėjus pirmininkauti ES Tarybai, vertėtų išnaudoti atsiradusias galimybes daryti įtaką ES sprendimams mums palankia linkme, taip ir dėl žemės ūkio paskirties žemės pardavimo užsieniečiams, kas šiuo metu ypač rūpi mūsų šalies žmonėms“.

Po prelegentų pasisakymų buvo atlikta apklausa tuo pačiu klausimu – ar yra reikalingas referendumas dėl žemės pardavimo užsieniečiams. Net 33 diskusijos dalyviai pasisakė už tai, kad toks referendumas Lietuvai yra nereikalingas, o 27 išreiškė teigiamą nuomonę šiuo klausimu.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: