Jaunimas tvarkė senąsias Fredos kapinaites

Artėjant Visų šventų ir Vėlinių dienoms, miesto kapinėse gausu lankytojų, kurie aplanko, uždega žvakelę ir tvarko artimųjų kapus. Šiomis dienomis tvarkyti kapines puola ne tik artimieji. Ypač pagarbos verti tie, kurie rūpinasi ne tik savo artimųjų, bet ir užmirštų žmonių amžinojo poilsio kauburėliais. 

Prieš Vėlines padaugėja tvarkymo darbų 

Jaunieji talkininkai, TS-LKD foto.Prieš Visų šventų ir Vėlinių dienas kapinėse pagausėja lankytojų, tvarkančių artimųjų kapus. Senosios Fredos kapinaitės uždarytos 1952 metais, šiuo metu atrodo šiek tiek apleistos, mat dauguma palaidotų asmenų mirė pokario metais, tarp jų nemažai rezistentų. Todėl Kauno Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų jaunimas nusprendė pagerbti šių žmonių atminimą sutvarkant senovines kapinaites bei uždegant žvakelę ant Amžinybėn išėjusiųjų kapų.

Julijanavos katalikiškos mokyklos direktoriaus Viktoro Zuzevičiaus teigimu, pagrindiniai darbai prieš Visų šventų ir Vėlinių dienas Fredos kapinaitėse buvo lapų grėbimas ir šakų surinkimas. Anot direktoriaus, šakos senosiose kapinaitėse nesutvarkytos dar nuo škvalo, nusiaubusio visą miestą. 

Senosios Fredos kapinės įsteigtos 1880 m. Anot mokyklos vadovo, jose laidoti vietos gyventojai, pirmasis Kauno tvirtovės komendantas, generolas Oskaras Klemas, pirmojo pasaulinio karo metais žuvusių vokiečių kariai, antrojo pasaulinio karo rezistentai. Okupacijos metais senosios Fredos kapinaitės buvo uždarytos, o 1995 metais paskelbtos istorijos ir kultūros paminklu.

Sugrėbti lapus kapinėse kiekvienais metais padeda Julijanavos mokyklos moksleiviai. Tačiau šiais metais dauguma šios mokyklos auklėtinių tvarkė kitus Aleksote esančius kapus. Tad direktorius nukritusių lapų tvarkymui pasitelkė TS-LKD jaunimą. 

Kapus tvarko geranoriškai 

Aleksoto katalikių moterų draugijos pirmininkė Jolanta Žakevičienė pabrėžė, kad kapines stengiamasi nuolKauno TS-LKD JB pirmininkė Gintarė Skaistė, TS-LKD foto.at sutvarkyti, tačiau visų apleistų kapų sutvarkyti neįmanoma, nebent atsirastų speciali tarnyba, kuri šiuos darbus atliktų. Anot bendrijos vadovės, norint, kad kapai būtų tvarkingi, reikia viso būrio jaunų žmonių jiems prižiūrėti. 

Tačiau dauguma Fredos kapinaičių kapų tvarkytojų rankų jau nebesulaukia. Vis gi, vokiečių karių kapai esantys Fredoje, sutvarkyti, prie jų uždegtos žvakelės.

”Džiugu, kad šiandien mūsų jaunimas paliko savo darbus, rūpesčius ir susirinko kartu pagerbti išėjusius Anapilin. Gera daryti gerus darbus, regėti kaip po mūsų talkos teritorija tapo gerokai tvarkingesnė. Malonu matyti šalia samanomis apžėlusių antkapių plazdančias žvakių liepsneles” – kalbėjo akcijos dalyvė miesto tarybos narė Gintarė Skaistė. 

Kartu su talkininkais aplinką tvarkė ir Aleksoto dekanas kan. Deimantas Brogys. Prieš uždegant žvakeles bažnyčios atstovas padėkojo jauniesiems pagalbininkams, sakydamas, jog tie, kurie galvoja apie Amžinybę, moka gyventi iš tiesų. ”Dabar tie, kurie čia guli, džiaugiasi mūsų apsilankymu. Degančios žvakelės simbolizuoja ryšį tarp dabarties ir jau išėjusiųjų.” 

Šalia kapinaičių – Fredos koplytėlė 

Talkoje dalyvavęs Panemunės - Šančių skyriaus narys Gediminas Lankevičius, TS-LKD foto.Talkininkų ne kartą globota, šalia kapinaičių stūkso ir apleista koplyčia, skaičiuojanti antrą savo gyvenimo šimtmetį. Statyta kaip stačiatikių cerkvė, vėliau tapusi katalikų maldos namais, 1948 metais ji buvo nacionalizuota ir ilgam neteko savo sakralinės paskirties. Sovietiniais laikais buvo paversta kinematografijos sandėliu ir netgi krepšinio aikštele. 

Dabar šie maldos namai priskirti Vilkaviškio arkivyskupijai, tačiau ši neturi lėšų remontuoti autentiškos architektūros pastatą. Direktorius V.Zuzevičius tikisi, kad ateityje atrestauravus ši koplytėlė galėtų priklausyti jo vadovaujamai Julijanavos katalikiškai mokyklai. 

Praėjusiais metais Fredos koplytėlė sulaukė nemažo būrio talkininkų, kuriuos sukvietė aktyvi bendruomenės narė Julija Iskevičienė. Talkų dalyviai norėjo prisidėti prie apleistos ir griūvančios Fredos koplytėlės sutvarkymo, atkreipiant visuomenės dėmesį į šį unikalų statinį ir gražią vietovę Kauno mieste šalia Botanikos sodo.

Reklama

One Comment to “Jaunimas tvarkė senąsias Fredos kapinaites”

  1. Šaunus Jaunimėlis! Darbais Tėvynę myli!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: